m

 Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Bąkowicach

MEN       WOM      Kuratorium       WODIiP       CKE       OKE Wrocław       Gmina Świerczów       WSzPWN       WSiP       Polska

 

  Strona główna

  Aktualności

  Informacje o szkole

  Historia szkoły

  Pracownicy

  Dokumenty szkolne

  Przyjaciele szkoły

  Dla rodziców

  Dla ucznia

  Plan zajęć

  Galeria

 

     Napisz do nas

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

 

 

      29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki. Taka forma lektury rozwija wyobraźnię i buduje więzi między rodzicami a dziećmi. Święto ma w naszym kraju już 14-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku. Idea głośnego czytania znalazła uznanie wśród aktorów, nauczycieli, lekarzy, terapeutów, rodziców, a nawet polityków, którzy chętnie angażują się w ten projekt. Czytanie na głos najmłodszym stymuluje ich rozwój oraz wzbogaca słownictwo.

      Propagatorzy głośnego czytania radzą czas na czytanie zaplanować tak, aby nie był on przypadkowy. Należy też dobrać lekturę do upodobań małego słuchacza po to, by mógł wspólny czas z rodzicem, czy opiekunem spędzić z przyjemnością i odbierać go jako prawdziwą przygodę. Zachęcają także do kontynuowania tej czynności później, kiedy dzieci czytają już samodzielnie.
      Psychologowie podkreślają, że dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija też zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania. Tak spędzony czas wspólnie z dzieckiem procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej rozwiązywać problemy wieku nastoletniego.

       W naszej szkole dzień ten obchodzili wspólnie wszyscy uczniowie. Chętni uczniowie klasy VI czytali wybrane bajki uczniom klas młodszych:

Julianna Puszkiewicz przeczytała uczniom klasy I bajkę "Mała Syrenka".

Kinga Piasecka przeczytała uczniom klasy II bajkę "Królewna śnieżka".

Dawid Harasimczuk przeczytał uczniom klasy III bajkę "Czerwony kapturek".

Uczniom klasy IV i V czytali Julia Groblica - "Kubuś Puchatek" i Jakub Krasoń - "Paluszek".

       Na zakończenie całej akcji wszyscy uczniowie mieli do wykonania zadania. Klasy I - III mogły  wykazać się talentem plastycznym rysując wybraną postać z usłyszanej bajki, natomiast zadaniem uczniów klas starszych było ułożenie dialogu również z wybraną postacią.

Renata Boduch

wstecz